ŞEFKAT

Şefkat Nedir?

Şefkat acıyı fark etmek ve acıyı gidermeye ve azaltymaya yönelik eyleme geçmeye niyet etmektir. Acıyı hafifletmek için harekete geçmeyi veya harekete geçmek için motive olmayı içeren bir süreçtir. Bu süreç içinde duygusal ve düşüncesel unsurları içerdiği gibi aynı zamanda niyetle beraber gelen bilgelik ve gücü de barındırır. Bu nedenle şefkat bir duygu değil, kişinin eyleme geçmesini sağlayan, geliştirilebilen bir beceridir.

Öz-Şefkat Nedir?

Öz-şefkat; özeleştiri, kendini soyutlama ya da içe dönme yoluyla farkında olmadan kendimize verdiğimiz zararlar da dahil olmak üzere, bu zararlara karşı duran cesur bir tutumdur. Öz-şefkat duygusal güç ve esneklik sağlayarak eksikliklerimizi kabul etmemize, kendimizi nezaketle motive etmemize, gerektiğinde kendimizi affetmemize, başkalarıyla gönülden ilişki kurmamıza, daha gerçek ve özgün bir şekilde kendimiz olmamıza olanak tanır.

Öz-şefkat herkes tarafından öğrenilebilir, hatta çocukluğunda yeterince şefkat görmemiş ya da kendine iyi davrandığında kendini rahatsız hissedenler tarafından bile öğrenilebilmektedir.

Hızla genişleyen araştırmalar, öz-şefkatin duygusal refah, daha az kaygı, depresyon ve stres, diyet ve egzersiz gibi sağlıklı alışkanlıkların sürdürülmesi ve tatmin edici kişisel ilişkiler ile güçlü bir şekilde ilişkili olduğunu göstermektedir.

Öz-Şefkatli Farkındalık – Mindful Self Compassion (MSC) Nedir?

Öz Şefkatli Farkındalık – Mindful Self Compassion (MSC) kendimize karşı şefkat geliştirmemize yarayan öz-şefkat uygulamalarının sistematik olarak aşama aşama ilerlediği, bilimsel olarak desteklenen, meditasyon öğretileri ve pozitif psikoloji literatürü dahilinde öz-şefkat becerilerini kazanmaya odaklanan bir grup programıdır.

MSC, katılımcıların yaşamlarındaki zor anlara nezaket, özen ve anlayışla yanıt vermelerini sağlayan temel ilkeleri ve uygulamaları öğretir.

Grup terapisi değildir, ancak terapötik (terapiye benzer) etkilere sahiptir. Kapsamı ve etkileri sebebiyle bir psikoeğitim olarak kabul edilir.

Öz-Şefkatli Farkındalık – Mindful Self Compassion (MSC) Kazanımları Nelerdir?

  • Kendinize karşı şefkatli bir tutum geliştirmenizi
  • Zorlayıcı anlarda kendinizi eleştirmekten çok anlayış ve nezaketle yaklaşmanızı,
  • Kendinizi nazikçe motive edebilmenizi sağlayan yöntemleri ve pratikleri öğrenmenizi,
  • Zorlayıcı duygu ve durumlarla sağlıklı biçimde başa çıkabilme becerinizi geliştirmenizi,
  • Kendinizi nezaketle motive etmenizi,
  • Sağlıklı sınırlar çizebilmenizi,
  • Hem kendinizle hem de başkalarıyla bağ kurabilmenizi ve ve zorlu ilişkilerinizi dönüştürebilmenizi,
  • Merhamet yorgunluğuyla baş edebilmenizi (Bakım verme-empati yorgunluğu) sağlar.

Süreç Nasıl İlerliyor?

Programa kayıt olmak için ilk önce başvuru formu doldurulur. Başvuru formuna aşağıdaki linkten erişebilirsiniz.

https://forms.gle/QZSakDfMNs2rB6Dp7

Başvuru yapmanızdan sonra eğitmen veya program psikoloğu sizinle iletişime geçmektedir. Formu ulaşan katılımcılarla online olarak ön görüşme yapılır. Bu görüşme, eğitimin global yüksek etik ve güvenlik standartları gereği yapılmaktadır. Ön görüşme sonrası programa davet yapılır.

Eğitim programına davet yapıldıktan sonra yapılan ilk ödeme ile kayıt işlemi tamamlanmış olur.

Taksitle ödeme yapılabilmektedir.

Kimler Katılabilir?

Öz-şefkat geliştirilebilen bir beceridir. Bu beceriyi geliştirmek isteyen ve 18 yaş üstü olan herkes katılabilir.

9 haftalık program boyunca, oturumlara ve inziva gününe katılabilecek şekilde plan yapmak ve katılım göstermeye niyet etmek önemli.