Mindfulness ve Şefkat

Didem Hacıpaşaoğlu tarafından tarihinde yayınlandı

Öz-şefkatli Farkındalık ve Mindfulness Temelli Stres Azaltma eğitimlerini veren biri olarak şöyle sorular almaktayım; İkisi arasında fark tam olarak nedir? Nasıl bir fayda farklılığı var? Haydi gelin, biraz bu konuyu açalım bugün.

Mindfulness (farkındalık) bilinçli bir şekilde dikkatini şimdiki zamana getirmek, o anda olup biteni olduğu haliyle fark edebilmek ve o anki deneyime açık ve yargısız bir tutumla yaklaşmaktır. Biz genellikle ne yapıyoruz? Zihnimizin uçup gitme alışkanlığı nedeniyle, o anki deneyime geçmişten, endişelerimizden, muhtemelen hiç bir zaman gerçekleşmeyecek kaygılarımızdan biraz biraz koyuyor ve hakikati değiştiriyoruz. Farkındalık deneyimimizin değiştirebileceğimiz ve değiştiremeyeceğimiz alanlarını fark etmemizi sağlar. Kendi dramımızda ve düşüncelerimizde kaybolmadan, yaşadığımıza daha geniş bir yerden bakabilmek gereksiz yere acı çekmemizi engeller. Yaşadıklarımızı daha berrak bir yerden karşılamak öz şefkatin temelini oluşturur.

Şefkat acıyı fark etmek ve acıyı gidermeye ve azaltmaya yönelik eyleme geçmeye niyet etmektir. Acıyı hafifletmek için harekete geçmeyi veya harekete geçmek için motive olmayı içeren bir süreçtir. Bu süreç, içinde duygusal ve düşüncesel unsurları içerdiği gibi aynı zamanda niyetle beraber gelen bilgelik ve gücü de barındırır. Bu nedenle şefkat bir duygu değil, kişinin eyleme geçmesini sağlayan, geliştirilebilen bir beceridir.

Mindfulness’ın (farkındalık) bir sorusu olsaydı, bu “şu anda neler oluyor, şu anda ne deneyimliyorum” olurdu. Öz şefkatin en temel sorusu ise “neye ihtiyacım var, şu anda en iyi şekilde ihtiyacımı nasıl karşılarım?” Farkındalık dikkati deneyime getirirken, öz şefkat dikkati deneyimlene yani kişiye getirir.

#mindfulness#şefkat#özşefkat#selfcompassion

Kategoriler: Genel

0 yorum

Bir cevap yazın

Avatar placeholder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir